Biz Kimiz?

                                                                      
Ecz. Meltem Kurtsan

mk@mkistanbul.com

Meltem KURTSAN Eczacılık Lisans ve Fitoterapi Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde tamamladı. 1980’li yıllarda çalışmaya başladığı Otacı - Kurtsan Şirketler Grubunda çeşitli görevlerde bulundu; 2004 - 2013 yılları arasında ise grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüttü.
 
Kariyeri boyunca birçok iş geliştirme eğitimine katıldı. 1999’da Harvard Business School-OPM/Owner President Management Programı'nı bitirdi. Aynı yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Geleceğin Global Lideri seçildi. 2001’de Türk Patent Enstitüsünde düzenlenen sınavlara girerek Marka ve Patent Vekili oldu.

2000’de TÜSİAD’a üye olarak,  Kadın Erkek Eşitliği Çalışma Grubu ile Fikri Haklar Çalışma Grubu Başkanlıklarını  yürüttü. 2002’de kurulmasına önderlik ettiği ve ilk iki dönem başkanlığını yürüttüğü Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) Onur Kurulu Üyesi’dir. 2003 yılında kurulan Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu üyeliklerinde bulundu. 2003-2004 yıllarında İstanbul Sanayi Odası’nda Meclis Üyeliği yaptı. TOBB bünyesinde 2007’de kurulan Kadın Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyeliği ve İTO bünyesinde faaliyetlerini sürdürmekte olan İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu'nun ilk Başkanlığını yürüttü.

2000’li yıllarda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma sürecinde görülen hızlanma ile birlikte AB mevzuatı ile uyum süreci başlamış oldu. Sanayicilerin ve özellikle ilaç sektöründeki bilgi ve eğitim ihtiyacını farkeden Meltem Kurtsan, 2002’de MK Danışmanlık Eğitim Tıbbi Ürünler Ltd. Şirketi’ni kurdu. O günden itibaren ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerine yönelik 100’den fazla eğitim ve konferans düzenledi. 2003’de AB 6. Çerçeve Programı kapsamında fonlanan TUSMES Projesi ile üniversiteler ve kobilere yönelik başarılı proje yazma ve yönetme eğitimleri düzenledi.

Kurtsan, şu anda Bodrum’da Herbafarm adını verdiği çiftliğinde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme konularında araştırmalar yaparak tıbbi bitkiler yetiştirmekte, MK Danışmanlık bünyesinde eğitimler tasarlamakta ve Otacı – Kurtsan Grubu’nda “etkin hissedar” olarak şirketlerinin büyüme sürecini izlemektedir.

Kimyager Oya Güven İyi

og@mkistanbul.com

1996 yılında Kabataş Erkek Lisesinden mezun olan Oya Güven İyi, 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümünü bitirmiştir. Yüksek Lisansına İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi Bölümünde devam etmiştir.

2002 yılında MK Danışmanlık Eğitim’de çalışmaya başlayan Oya Güven İyi, aynı yıl Türk Patent Enstitüsü Marka ve Patent Vekilliği sınavlarına girerek Marka ve Patent Vekili olmuştur. Türk Patent Enstitüsü ve Uluslararası Kuruluşlar nezdinde marka tescil işlemlerinin yürütülmesi ile ilgili olarak Marka Tescil Danışmanlığı yapmıştır.

2003 yılında MK Danışmanlık’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü ve AB 6.ÇP kapsamında fonlanan TUSMES Projesi’nin hazırlanarak değerlendirmeye sunulmasında ve yürütülmesinde Proje Sorumlusu olarak etkin rol almıştır.

Eğitim seminerlerinin planlanması ve organizasyonu; firmaların eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, eğitim programlarının oluşturulması, yurtiçi ve yurtdışından eğitimciler ile iletişimin sağlanması ve yeni eğitimcilerin araştırılması, eğitim bütçelerinin oluşturulması, Türkiye ve yurtdışında pazarlama aktivitelerinin yönetilmesi, eğitimlerin gerçekleştirilmesi, eğitim sonrası değerlendirmelerin gerçekleştirilerek eğitimlerin revize edilmesinde Genel Müdür’ü asiste etmekle görevli olan Oya Güven İyi çalışmalarına devam etmektedir.